Досвід показує, що в багатолюдних місцях користувачі одного і того ж мобільного оператора спостерігають різну швидкість і якість зв'язку: якщо в одних вона просідає, то в інших залишається на високому рівні. Насправді, в цьому немає нічого загадкового: просто деякі смартфони можуть об'єднувати канали зв'язку, покращуючи таким чином швидкість інтернету. Дану можливість називають агрегацією частот – варто розглянути її детальніше.
Мобільні мережі LTE функціонують відразу в декількох діапазонах. Кожен із каналів зв'язку передбачає не одну частоту, а цілий діапазон. Так, для Band 7 він складає від 2500 МГц до 2570 МГц. Причому частина цих частот використовується для прийому сигналу, а частина − для передачі.
Діапазон даних обмежений, а одна мобільна станція не може забезпечити повноцінне обслуговування багатьох клієнтів. Тому мобільні оператори звужують частотні канали зв'язку, наприклад, створюючи «тунель» від 1 до 20 МГц. Зі збільшенням діапазону зменшується число абонентів, яке може обслуговувати одна вежа, проте швидкість мобільного зв'язку підвищується.
Сучасний 4g модем з агрегацією частот допомагає об'єднати два і більше частотних «тунелів» в один багатоканальний, розмір якого сягає 40-60 МГц. Теоретично це має збільшити швидкість сигналу у кілька разів, як на автотрасі: чим більше облаштовано транспортних смуг, тим менше заторів і швидше йде рух.
Цю функцію можуть підтримувати смартфони, 3g/4g модеми, роутери та інші девайси для мобільного інтернету.
Щоб дізнатися, чи присутня ця опція у вашому смартфоні, ознайомтеся з характеристиками вбудованого модему. Так, для пристроїв категорії LTE Cat.4 (і менше) агрегування частот не передбачено, а ось LTE 6+ можуть поєднувати частотні канали.
Більшість смартфонів від виробників Xiaomi та Samsung мають вбудовану опцію агрегації частот.
Бюджетні телефони Huawei оснащені простими чіпами і модемом Cat. 4, що не дозволяє об'єднувати канали частот. Однак Huawei має і дорогі смартфони з чіпами SoC − вони підтримують опцію агрегації.
Всі пристрої від Apple, починаючи з айфонів 6S, також здатні поєднувати частотні канали.
Модеми LTE, які належать до різних категорій, відрізняються можливостями агрегування.
Наприклад, Cat.6 може об'єднати два «тунелі» по 20 МГц і забезпечити швидкість сигналу 300 Мбіт на секунду.
Модеми Cat.9 агрегують три канали, щоб підвищити швидкість до 450 Мбіт на секунду.
Можливості Cat.12 дозволяють досягти значень 600 Мбіт/с.
У ситуації з Cat.16 мова йде вже про гігабітну швидкість, а модеми категорії Cat.20 і більше підвищують її до двох гігабайт.
Однак можливість об'єднання частотних каналів залежить не тільки від мобільного модему, але і від стільникового оператора. Якщо у останнього не вистачає вишок, мережа перевантажується, а діапазон виходить надто вузьким, щоб забезпечувати якісний швидкісний інтернет.
Переваги опції агрегації LTE цілком очевидні. Однак майже жодна технологія не обходиться без недоліків, і в цьому випадку вони теж є. Спочатку давайте перерахуємо плюси:
швидкість інтернету значно підвищується (це стосується і завантаження, і вивантаження контенту);
покращується якість стільникового зв'язку;
ваші активності у соціальних мережах швидше отримують відгуки;
можливість агрегації частот дозволяє зарахувати смартфон до вищого та престижнішого класу.
Якщо говорити про мінуси агрегації частот, важливо зазначити наступне:
використання цієї опції вимагає підтримки зв'язку з багатьма базовими станціями, що сильно навантажує модем і підвищує витрату енергії гаджету;
в Україні мобільні оператори рідко використовують велику кількість діапазонів (і далеко не скрізь). У багатьох випадках два канали – це максимум.
Незважаючи на деякі мінуси, опція об'єднання частотних каналів представляється дуже корисною та актуальною для сучасних смартфонів. Якщо на даний момент в Україні можливості операторів обмежені, то найближчим часом вони неминуче розширяться. Давайте розглянемо, як підключити агрегацію частот, щоб переконатися в її ефективності та підвищити швидкість прийому/передачі сигналу.
Перш за все, перевірте, чи підтримує ваш пристрій цю функцію. Зробити це досить просто: якщо в налаштуваннях передбачено розділ з назвою «Агрегація частот», то опція є і може бути активована. Якщо пристрій не передбачає поєднання частотних каналів або така можливість не надається оператором, не варто намагатися активувати агрегацію. Це може спричинити зворотний ефект – погіршення зв'язку, зниження швидкості прийому/передачі сигналу або інші неприємні явища. Тим більше, що для покращення інтернету існують інші ефективні способи, наприклад, вдома або на дачі для посилення 4G можна встановити репітер мобільного зв'язку.
Якщо оператор забезпечує стабільну мережу, можна розпочати активацію об'єднання частотних каналів. Для цього вам потрібно зробити кілька простих кроків:
відкрийте налаштування вашого телефону;
зайдіть у підрозділ мобільна мережа;
знайдіть і виберіть опцію агрегація частот;
поставте галочку поруч з опцією або пересуньте повзунок у потрібну сторону;
виберіть пріоритетну мережу з декількох запропонованих.
За необхідності вимкнути функцію об'єднання частотних каналів повторіть перші три кроки, а на четвертому – зніміть галочку або поверніть повзунок на місце.
Як висновок можна відзначити, що агрегація частот lte цікава для користувачів тих операторів, які можуть її підтримувати. Купувати смартфон із такою технологією однозначно варто, особливо для використання у великому місті, де стільникові оператори постійно розширюють свої можливості. Крім того, більшість нових моделей смартфонів передбачає агрегацію частот за замовчуванням.